Повна інформація про "АК-74"

5,45-мм автомат Калашникова, АК74 (Індекс ГРАУ — 6П20, також зустрічаються назви АК-74, АК 74) — автомат калібру 5,45-мм, розроблений у 1970 році та прийнятий на озброєння в 1974 році. Є подальшим розвитком АКМ. Розробка АК74 пов'язана з переходом на новий малоімпульсний патрон 5,45×39 мм.

Історія ТТХ Будова Складання та розбирання автомата Переваги і недоліки Варіанти АК-74 Факти
Історія створення

Позитивний досвід використання малокаліберного патрона США змусив СРСР почати роботу по розробці аналогічного автоматного патрона, але вже існували пропозиції по розробці малокаліберного патрона. У 1966 році головне ракетно-артилерійське управління видало завдання на розробку нового автомата під калібр 5,60 мм - так позначався калібр малоімпульсного патрона по дну нарізів. Після прийнятого в СРСР вимірі калібру по полях нарізів позначався як 5,45 мм. Даний патрон був розроблений в ЦНИИТОЧМАШ. Зменшення калібру давало зменшення маси патрона більш ніж в 1,5 рази. Значно збільшувалася початкова швидкість кулі, траєкторія польоту стала більш настильній, дальність прямого пострілу збільшувалася приблизно на 100 м, зменшувалися час польоту кулі до мети і її знесення боковим вітром, імпульс віддачі - все це сприяло поліпшенню влучності, особливо при стрільбі чергами. Тобто мова йшла не просто про поліпшення купчастості стрільби, а про загальне підвищення бойової ефективності комплексу «патрон-зброя». Конструкція подовженою кулі дозволила забезпечити поєднання стійкості на траєкторії із забійним дією не гірше, ніж у кулі патрона обр. 1943 р

У конкурсі на новий автомат взяв участь ряд конструкторів і конструкторських груп від Іжевського машинобудівного заводу , ЦНИИТОЧМАШ, Ковровського механічного заводу. На «Іжмаш» опрацьовувалася кілька варіантів малокаліберного автомата. М. Т. Калашников і А. Д. Крякушін створювали його на основі знаходився у виробництві автомата АКМ. З 10 представлених на конкурсні випробування зразків до заключних військових випробувань дійшли: Ковровский автомат СА-006 А. С. Константинова зі збалансованою автоматикою і іжевський автомат А-3 з «класичною» автоматикою. Жорсткі випробування виявили, що зразок А. С. Константинова мав переваги в ефективності стрільби, але по службово-експлуатаційним і виробничо-економічними характеристиками переваги були у А-3. Постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР № 54-29 від 18 січня 1974 року і подальшим Наказом Міністра оборони СРСР№ 49 від 18 березня 1974 року на озброєння був прийнятий новий уніфікований комплекс автомата Калашникова, що включав чотири базові моделі автомата і стільки ж ручних кулеметів. В умовах « гонки озброєнь » можливість швидко поставити нове сімейство зброї на виробництво, спростити його освоєння і експлуатацію у військах грала не останню роль . Нарівні з попереднім, до автоматів був прийнятий новий багнет-ніж із спрощеною формою зміцненого клинка і більш зручною рукояткою.

Тактико-технічні характеристики
• Довжина автомата з багнетом - 940 мм
• Довжина стовбура - 415 мм
• Довжина нарізної частини ствола - 372 мм
• Число нарізів - 4
• Ємність магазина - 30 патронів
• Бойова скорострільність одиночними постр. - 40 п/хв
• Бойова скорострільність чергами - 100 п/хв
• Прицільна дальність - 1000 м
• Довжина прицільної лінії - 379 мм
• Маса без багнета, без патронів, з пластмасовим магазином - 3300 г
• Маса зі спорядженим магазином без багнета - 3600 г
• Маса пластмасового магазину - 230 г

• Патрон - 5,45х39
• Маса патрона - 10,2 г
• Маса кулі зі сталевим сердечником - 3,4 г
• Маса заряду - 1,45 г
• Початкова швидкість кулі - 900 м / с
• Довжина патрона - 57 мм
• Довжина гільзи - 39,6 мм
• Довжина кулі - 25,5 мм

• Обсяг камери заряджання - 1,56 см3
• Максимальний тиск газів - 294 МПа (3000 кг / см2) Будова

Основні частини та механізми автомата АК-74.

1 - ствол з ствольною коробкою;
2 - дуловий гальмо-компенсатор;
3 - кришка ствольної коробки;
4 - затворна рама з газовим поршнем;
5 - затвор;
6 - поворотний механізм;
7 - газова трубка зі ствольною накладкою;
8 - цівка;
9 - магазин;
10 - штик-ніж;
11 - шомпол;
12 - пенал для приладдя;

Призначення механізмів:

Ствол служить для спрямування польоту кулі. Всередині ствол має канал з чотирма нарізами, які йдуть зліва вгору направо. Нарізи необхідні для надання кулі обертового руху. Проміжки між нарізами називають­ся полями. Відстань між двома протилежними полями (по діаметру) називається калібром каналу ствола; в автома­тів він дорівнює 5,45 мм і 7,62 мм. У казенній частині ка­нал гладенький і зроблений за формою гільзи; ця частина каналу містить патрон і називається патронником.
Ствольна коробка з'єднує частини і меха­нізми автомата, забезпечує закривання каналу ствола затвором і запирання затвора. У ствольній коробці роз­ташований ударно-спусковий механізм. Зверху коробка закривається кришкою.
Прицільний пристрій необхідний для наве­дення автомата при стрільбі по цілях на різні відстані. Муш­ка загвинчена в полозок, який кріпиться в основі мушки. Кришка ствольної коробки потрібна для за­побігання забрудненню частин і механізмів, розміщених у ствольній коробці. З правого боку вона має ступінчас­тий виріз для проходження відстріляних гільз назовні і для руху рукоятки затворної рами, а позаду - отвір для виступу напрямного стержня поворотного механізму. Кришка утримується на ствольній коробці за допомогою напівкруглого вирізу на колодці прицілу, поперечного паза ствольної коробки і виступу напрямного стержня поворотного механізму.
Приклад і пістолетна рукоятка забезпечують зруч­ність дії автомата при стрільбі. Приклад має антабку для ременя, гніздо для пенала з приладдям і затильник зкришкою над гніздом. У гнізді приклада закріплено пру­жину для виштовхування пенала
Затворна рама з газовим поршнем слу­жить для приведення в дію затвора та ударно-спускового механізму
Затвор служить для досилання патрона у патронник, закривання каналу ствола, розбивання кап­суля і викидання з патронника гільзи патрона
Поворотний механізм необхідний для по­вернення затворної рами із затвором в попереднє по­ложення
Газова трубка із ствольною накладкою призначена для спрямування газового поршня і для за­хисту рук від опіків при стрільбі
Ударно-спусковий механізм призначений для спуску курка з бойового зводу або із зводу авто­спуску, нанесення удару по ударнику, забезпечення ве­дення автоматичного чи одиничного вогню, припинення стрільби, для запобігання пострілів при незапертому зат­ворі і для постановки автомата на запобіжник
Цівка служить для зручності дії з автома­том і захисту рук від опіків
Магазин призначений для розміщення пат­ронів і подачі їх у ствольну коробку
Штик-ніж прикріплюється до автомата перед атакою і призначений для ураження противника в руко­пашному бою, а також використовується як ніж, пилка (для розпилювання металу) і ножиці (для різання дроту
Піхви складаються з підвіски з карабінчи-ками, пластмасового корпусу, упору, виступу-осі. Переваги та недоліки

Переваги

- Висока надійність роботи у важких умовах.
- Простота і дешевизна в виробництві.
- У варіантах АК-74М / АК-74М3 - підтримка установки сучасних прицільних і тактичних пристосувань, що, по суті, є способом модернізації автомата , і підтримка дворядних коробчатих магазинів, аналогічних Steyr AUG , виготовлених з ударостійкого пластику, з бічними вставками з прозорого полімеру для візуального контролю кількості боєприпасів в магазині.
- Так як однієї з причин створення АК-74 була зміна калібру використовуваного автоматом патрона з 7,62 × 39 мм на 5,45 × 39 мм , зброя має меншу віддачу і, відповідно, більшу точність стрільби, більш настильну траєкторію польоту кулі.

Недоліки

- У порівнянні з М16А2 АК-74 має більш низьку точність стрільби одиночним вогнем (в 1,28 рази внаслідок кращої в 1,44 рази купчастості бою патронів SS109), проте в 1,34-1,43 перевершує при стрільбі чергами, але у М16А2 краще ергономіка і значно підвищилася надійність. У порівнянні з американським карабіном М4A1 , АК-74 має більш низьку точність стрільби одиночним вогнем, зате у АК-74 вище точність при стрільбі чергами.
- У порівнянні з автоматами зі збалансованою автоматикою АЕК-971 , АК-107 / АК-108 , АК-74 має в 1,5-2 рази нижчу купчастість стрільби чергами з нестійких положень.
- З тактичної точки зору, у АК-74 відсутня можливість швидкої зміни стовбура, як у М16 FN SCAR ; а також режим стрільби чергами фіксованої довжини, який пізніше був доданий в автомати «сотої серії" АК101-2, АК102-2, АК103-2, АК104-2, АК105-2 .
- На відміну від західних автоматів з "розламується" ствольною коробкою, в АК-74 знімна кришка ствольної коробки не дає можливості розмістити планки Пикатинни, тому доводиться користуватися кронштейнами типу « ластівчин хвіст », такими, що порушують центрування зброї і збільшують вагу.
- В АК-74 немає можливості зміни режимів вогню однією рукою, як у M4. Відсутня можливість використання зміни напряму викиду гільзи, як у TAR-21 і зміни розташування важеля перезарядження, як у Beretta ARX-160 . Складання та розбирання автомату

Неповне розбирання

1. Від'єднати магазин.
2. Перевірити, чи немає патрона в патроннику, для чого відпустити запобіжник униз, поставивши його в положення «АВ» або «ОД», відвести за рукоятку затворну раму назад, оглянути патронник, відпустити рукоятку затворної рами і спустити курок з бойового зводу.
3. Вийняти пенал приладдя з гнізда приклада.
4. Від'єднати шомпол
5. Від'єднати дуловий гальмо-компенсатор за допомогою викрутки
6. Від'єднати кришку ствольної коробки
7. Від'єднати зворотний механізм
8. Від'єднати затворну раму із затвором
9. Від'єднати затвор від затворної рами
10. Від'єднати газову трубку зі ствольною накладкою

Збірка пістолета проводиться в зворотній послідовності. Варіанти АК-74 АК-74 — 5,45-мм автомат Калашникова зразка 1974 року:
АК-74Н — 5,45-мм автомат Калашникова зразка 1974 року із планкою для кріплення прицілу нічного бачення НСПУ
АК-74Н2 — 5,45-мм автомат Калашникова зразка 1974 року із планкою для кріплення прицілу нічного бачення НСПУМ
АКС-74 — 5,45-мм автомат Калашникова зразка 1974 року із складаним прикладом

АКС-74 із металевим прикладом:
АКС-74Н — 5,45-мм автомат Калашникова зразка 1974 року із складаним прикладом і планкою для кріплення прицілу нічного бачення НСПУ
АКС-74Н2 — 5,45-мм автомат Калашникова зразка 1974 року із складаним прикладом і планкою для кріплення прицілу нічного бачення НСПУМ
АКС-74У — 5,45-мм автомат Калашникова зразка 1974 року із складним прикладом і скороченою довжиною ствола. Цікаві факти

🔥Хоч АК-74 і його численні копії розійшлися по світу десятками мільйонів, ця зброя не стало таким же популярним, як АК і АКМ, яких в світі все ще більше, ніж "сімдесят четвірок".

🔥Всупереч поширеній думці, саме АК-74 на сьогоднішній день є найбільш простим і дешевим автоматом Калашникова. І АК, і АКМ були складніше у виробництві і, як наслідок дорожче.

🔥На основі АК-74 було розроблено більше видів зброї, ніж на базі його попередників. РПК-74, "сота серія", АКС-74У (так, він вважається не модифікацією, а окремою моделлю) і численні цивільні карабіни.

🔥АК-74 є рекордсменом за кількістю модифікацій. Тут і АК-74Н (нічний, з кріпленням для прицілів), і АКС-74, і суміщений АКС-74Н. Вінцем всього цього став АК-74М, разом замінив всі вищеназвані модифікації.

🔥Мозамбік, Зімбабве, Буркіна-Фасо і Східний Тимор - всі вони зобразили АК на своїй геральдиці.

🔥За оцінками журналу Foreign Policy, ціна автомата на «чорному ринку» коливається від 10 доларів в Афганістані до 3, 8 тис. Доларів в Індії. У США автомат Калашникова можна придбати за 70-350 доларів. Військові експерти стверджують, що за ціною одного іжевського АК-74 (експортна ціна - близько $ 100) цілком можна придбати два, а то і три автомати азіатського виробництва.

🔥У Сомалі автомат Калашникова для багатьох став тим же, що і мережа для рибалки - єдиним знаряддям виробництва. У цій країні, де діє радикальне ісламістське угруповання Аш-Шабаб, дітей за гарне знання Корану навіть нагороджують цією зброєю.

🔥В Єгипті, на березі Синайського півострова споруджено пам'ятник автомату Калашникова - основної зброї, що зупинив ізраїльську агресію.

🔥У деяких африканських країнах дітям дають ім'я Калаш - на честь знаменитого автомата.

🔥У Саддама Хусейна було кілька позолочених автоматів Калашникова. Диктатор нагороджував ними найближчих соратників за особливі заслуги. Коли в квітні 2003-го американські війська увійшли в Багдад, солдати виявили близько двох десятків позолочених одиниць вогнепальної зброї. У покинутому палаці старшого сина Хусейна Удея був знайдений позолочений АК з написом: «Подарунок від президента Саддама Хусейна».

UP