
За цим лаконічним буквено-цифровим індексом ховається структура, від якої здригається Кремль і про яку шепочуть розвідувальні аналітики від Лондона до Вашингтона. А0515 — це не просто умовний знак на конверті службового листування, а кодова назва Головного управління розвідки Міністерства оборони України. Тієї самої воєнної розвідки, чиї бійці підіймали прапор на Зміїному, топили «Москву» і тероризували російські аеродроми за тисячі кілометрів від лінії фронту.
Сухий п’ятисимвольний шифр «а0515» приховує цілий світ: офіс на вулиці Електриків у Києві, кадрові офіцери з позивними замість прізвищ, мережа агентури по всьому світу, парк морських дронів Magura та підрозділи, чиї назви — «Кракен», «Тимур», «Шаман», «Артан», Group 13 — стали брендами війни нового типу.
Військова частина А0515 — це Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО), центральний орган воєнної розвідки держави. Юридична адреса — м. Київ, вул. Електриків, 33, код ЄДРПОУ — 22990919.
Звідки взявся індекс А0515 і чому саме така комбінація
Цифро-буквені позначення військових частин в Україні успадковані з пострадянської практики кодування, де літера «А» позначає частини Збройних Сил, а чотиризначне число — конкретний підрозділ у внутрішній номенклатурі Міноборони. Жодної сакральної таємниці в самих цифрах немає: номер присвоюється для службового діловодства, відкритих документів, контрактів і державних закупівель. Знайти А0515 можна в реєстрі Prozorro як замовника тендерів, у судових рішеннях і відкритих базах ЄДРПОУ.
За даними Єдиного державного реєстру, частина зареєстрована 15 грудня 1997 року, основний КВЕД — 74.90 «Інша професійна, наукова та технічна діяльність». Формулювання навмисно нейтральне, бо реальна діяльність ГУР засекречена законом «Про розвідку». На відкритих ресурсах вказано виключно бухгалтерську оболонку — все, що стосується операцій, агентури і структури, лежить під грифом «таємно».
Коротка історія: від штабного управління до глобального гравця
У лютому 1992 року, одразу після Всеукраїнської наради з питань військового будівництва, в Генеральному штабі ЗСУ почалося формування Управління розвідки. Організаційне ядро склали офіцери розвідувального управління штабу Київського військового округу — професіонали з радянською школою, але вже з українською присягою. Офіційною датою народження ГУР МО прийнято вважати вересень 1992 року.
Перші роки відомство працювало в тіні: збирало інформацію, готувало аналітичні зведення, поступово відбудовувало агентурну мережу. Перелом настав з 2014 роком — анексія Криму і початок війни на Донбасі змусили розвідку перейти на бойові рейки. Тоді ж із надр ГУР почали виходити люди, чиї імена згодом стали відомі всій країні: Максим Шаповал, Валерій Кондратюк, Василь Бурба і — головна постать сучасної історії відомства — Кирило Буданов.
Хронологія керівників ГУР МО
| Період | Керівник | Тривалість на посаді |
|---|---|---|
| 1992–1997 | Олександр Скіпальський | близько 4 років і 3 місяців |
| 1997–2000 | Ігор Смешко | 3 роки і 3 місяці |
| 2010–2014 | Сергій Гмиза | 3 роки і 6 місяців |
| 2014–2015 | Юрій Павлов | 1 рік і 4 місяці |
| 2015–2016 | Валерій Кондратюк | 1 рік і 2 місяці |
| 2020–2026 | Кирило Буданов | 5 років і 5 місяців |
| з 2 січня 2026 | Олег Іващенко | чинний |
Джерела: офіційний сайт ГУР МО України, «Слово і Діло». Таблиця не містить усіх керівників — частина періодів представлена ключовими постатями для розуміння еволюції відомства.
Епоха Буданова: як ГУР перетворилося на «бренд» війни
5 серпня 2020 року 34-річний полковник Кирило Буданов прийняв посаду начальника ГУР МО з рук президента Володимира Зеленського. Він став наймолодшим керівником воєнної розвідки за всю історію незалежної України. На той момент його ім’я майже нічого не говорило широкій публіці — кадровий офіцер, учасник боїв на Донбасі з 2014 року, людина зі шрамами від уламків і неофіційною репутацією одного з найдієвіших оперативників відомства.
Усе змінилося після 24 лютого 2022 року. Спецпідрозділи ГУР зривали висадку російського десанту в Гостомелі, тримали оборону на напрямку Буча–Ірпінь–Гостомель, координували знищення колон під Мощуном. Буданов став обличчям нової української розвідки — у червоній спортивній футболці на нарадах із західними партнерами, з калькулятором у руці на засіданнях штабу і з постійною російською нагородою у вигляді заочного «арешту» Лефортовського суду Москви у квітні 2023 року.
3 квітня 2022 року йому присвоїли звання генерал-майора, у вересні 2023-го — генерал-лейтенанта. 8 лютого 2024 року Зеленський вручив Буданову «Золоту Зірку» Героя України. А 2 січня 2026 року, у день свого 40-річчя плюс кілька днів, він пішов з відомства — президент запропонував йому посаду керівника Офісу президента. Указ № 7/2026 одночасно призначив новим начальником ГУР генерал-лейтенанта Олега Іващенка, який до того керував Службою зовнішньої розвідки і тривалий час був першим заступником Буданова.
Що насправді робить військова частина А0515
Воєнна розвідка України виконує завдання у військовій, військово-політичній, військово-технічній, військово-економічній, інформаційній та екологічній сферах — від класичного збору даних до бойових операцій у тилу противника і кіберопераційного впливу.
Спектр діяльності ГУР значно ширший за стереотипне уявлення про «шпигунів у плащах». Сюди входить:
- агентурна та технічна розвідка проти Російської Федерації та інших джерел загроз
- планування та проведення спеціальних операцій на тимчасово окупованих територіях і за лінією фронту
- удари безпілотними системами по військових об’єктах, аеродромах, нафтопереробних заводах і логістичних вузлах ворога
- морські операції силами безекіпажних катерів Magura V5, V7 і нових модифікацій
- координація обмінів військовополоненими через підпорядкований Координаційний штаб
- робота з громадянами України, які залишаються на окупованих територіях, евакуація людей із зон конфліктів за межами України
- аналітика, інформаційно-психологічні операції, підтримка ресурсу War & Sanctions із даними про санкційні цілі
За цим переліком ховається унікальний для світової практики симбіоз: класичне розвідувальне відомство, яке водночас веде відкриті бойові дії на фронті, керує флотом морських дронів, виходить на рейди в Чорне і Каспійське моря і веде операції в Сирії та Африці. Жодна інша розвідувальна служба світу не виконує такого обсягу завдань власними руками — США, Велика Британія, Ізраїль розводять ці функції між кількома відомствами.
Спецпідрозділи ГУР: ті, чиї імена шепчуть на ворожому боці
Кожен із бойових підрозділів А0515 має власне обличчя, тактику і ділянку відповідальності. Розглянемо ключові.
«Спецпідрозділ Тимура»
Найбільш публічна бойова одиниця ГУР. Сформувалася 24 лютого 2022 року з кадрових офіцерів, добровольців і спортсменів. Названий за позивним командира — підполковника Тимура. До складу входять групи «Стугна», «Paragon», «Братство», «Юнгер», «Аратта», «Сибірський батальйон», «Химера», РДК, «Раven group», «Art Division», «Вартові темряви» та інші. Бійці брали участь у звільненні Бучі, Ірпеня, острова Зміїний, рейді на мис Тарханкут у Криму, операції «Вишки Бойка», звільненні Вовчанського агрегатного заводу у вересні 2024 року, наступальних діях під Покровськом восени 2025-го. У 2023 році близько ста бійців підрозділу були задіяні в Судані проти бойовиків, пов’язаних із російським «Вагнером».
«Кракен»
Окремий розвідувально-диверсійний підрозділ, що почав формуватися за півтора тижня до повномасштабного вторгнення. Кістяк — ветерани полку «Азов», харківські ультрас і добровольці. Брав участь у звільненні Балаклії у вересні 2022-го, обороні Часового Яру і Липців у 2024-му, стабілізаційних діях на Харківщині. У Харкові на честь підрозділу названо вулицю.
Group 13
Технологічна гордість ГУР — пілоти морських дронів. На їхньому рахунку — потоплення корвета «Сергій Котов» 5 березня 2024 року поблизу Керченської протоки, серія уражень човнів Чорноморського флоту. У січні та травні 2025-го дрони Magura V7 у Чорному морі збили два гелікоптери Мі-8 і два винищувачі Су-30 — безпрецедентний випадок у світовій історії, коли морський безекіпажний апарат уражає літак.
«Шаман», «Артан» та інші
«Шамани» зростали з добровольчих груп, які координували оборону Київщини у перші дні війни. «Артан» спеціалізується на снайперській роботі і точкових ліквідаціях. Ці назви рідко лунають у новинах, але саме їхні бійці часто стоять за результатами, які приписують «невідомому БПЛА» чи «диверсійній групі».
Резонансні операції останніх років
За майже чотири роки великої війни ГУР МО провело сотні операцій. Найгучніші з них стали частиною військового фольклору. У 2023 році безпілотники, які пов’язують із воєнною розвідкою, атакували Сенатський палац на території Кремля. Атаки по аеродромах далекої авіації РФ — Енгельс, Дягілево, Олений — фактично вивели з ладу частину парку Ту-22М3 і Ту-95МС.
Окрема історія — ураження літака дальньої аеророзвідки А-50 на території Білорусі у лютому 2023 року. Морські рейди на Кінбурнську косу влітку 2024-го, рейди в районі мису Тарханкут у серпні-жовтні 2023-го, операції в районі Великих Кучугур у листопаді 2025-го у «сірій зоні» колишнього Каховського водосховища. Усе це — почерк А0515.
Як ГУР МО співпрацює з іншими структурами
| Структура | Підпорядкування | Основний фокус |
|---|---|---|
| ГУР МО (А0515) | Міністерство оборони | Воєнна, військово-технічна розвідка, спецоперації |
| СЗР України | Президент України | Зовнішня розвідка, політична й економічна |
| СБУ (контррозвідка) | Президент України | Внутрішня безпека, контррозвідка, антитерор |
| Розвідка ДПСУ | Держприкордонслужба | Прикордонна розвідка |
Координує діяльність усіх розвідувальних органів Комітет з питань розвідки при Президентові України, який упродовж 2022–2026 років очолював Кирило Буданов. Кожне відомство має власну зону відповідальності, але в умовах війни їхня робота тісно переплетена — особливо це стосується ГУР і СЗР, кадрові потоки між якими майже постійні.
Чому код А0515 знайомий звичайним українцям
Для більшості громадян знайомство з шифром А0515 починається не з конспірологічних телеграм-каналів, а з прозаїчних речей. Військовозобов’язані бачать цей індекс у документах про службу. Підприємці — у тендерних оголошеннях на Prozorro: ГУР МО є замовником закупівель спорядження, технічних засобів, медичних виробів. Журналісти натикаються на А0515 у судових документах і витягах з ЄДР. Волонтери — у банківських реквізитах благодійних зборів на потреби підрозділів воєнної розвідки.
Відомство веде відкритий офіційний сайт gur.gov.ua, телеграм-канал і навіть кар’єрний розділ із анкетою кандидата — ситуація, немислима для більшості розвідок світу. Це частина свідомої комунікаційної стратегії, що почалася за каденції Буданова і триває за Іващенка.
Що змінилося з призначенням Олега Іващенка у січні 2026 року
Прихід 56-річного генерал-лейтенанта Олега Іващенка не означав революції в роботі А0515. Новий керівник — людина системи: з 2015 по 2024 рік він був першим заступником начальника ГУР, у 2019–2024 одночасно займав посаду помічника Головнокомандувача ЗСУ з розвідки. У березні 2024-го очолив Службу зовнішньої розвідки і провів там майже два роки до повернення в рідне відомство вже як перший керівник.
Експерти прогнозують збереження курсу на технологічність, агресивну стратегію точкових ударів углиб території РФ, розвиток парку морських і повітряних безпілотників та посилення співпраці з західними партнерами. Водночас стиль публічної комунікації, ймовірно, стане стриманішим — Іващенко за своєю манерою значно ближчий до класичного типу розвідника, ніж медійний Буданов.
Військова частина А0515 за тридцять із гаком років пройшла шлях від маловідомого штабного управління до однієї з найбільш ефективних і впізнаваних розвідувальних структур планети. Її історія — це історія дорослішання української держави в безпековій сфері: коли на лінії фронту вирішується не лише доля окремих міст і сіл, а і модель того, як розвідка XXI століття воюватиме і працюватиме в епоху дронів, штучного інтелекту й гібридних загроз. І п’ять простих символів — А0515 — будуть з’являтися в новинах ще довго, інколи відкрито, а частіше — між рядків повідомлень про чергове знищення ворожої техніки за сотні кілометрів від лінії зіткнення.



